قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
داستان ماورایی
داستان ماورایی – سفر روح – قسمت اول (نوشته صاعقه)
دی ۱۷, ۱۳۹۷
تعیین هدف
اشتباهاتی در مورد تعیین هدف
دی ۱۹, ۱۳۹۷

ریلکس کردن ذهن برای خواب بهتر

خواب بهتر

ریلکس کردن ذهن برای خواب بهتر

زندگی پر از استرس و شلوغی به قدری فضای ذهن ما را مشغول کرده است که حتی زمان خواب هم آرامش و آسایش ذهنی برای خوابیدن را نداریم و هر چه قدر استرس ها و دل مشغولی ها بیشتر شود علائم شدید بی خوابی در ما شکل می گیرد. برای مثال ساعتها ذهن شما در تخت خواب مشغول بوده و به این سمت و آن سمت غلت می زنید. وقتی هم که صبح از خواب بلند می شوید احساس خستگی ذهنی و جسمی دارید.

برای ریلکس کردن ذهن و داشتن خواب بهتر می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- فراموشی کار و استرس های روزمره در هنگام بازگشت به خانه

وقتی از سر کار خود خارج می شوید و یا مهمانی ای را ترک می کنید و یا از خواندن درس فارغ می شوید بعد از آن دیگر به چیزهایی که اتفاق افتاده و یا خواهد افتاد فکر نکنید. اجازه دهید ذهن شما تا زمان خواب مدتی ریلکس و آسوده بماند.

۲- استراحت و یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

بعد از انجام یک کار استرس زا حتما مدتی استراحت کنید و با همان وضعیت که بدن شما در حال ترشح آدرنالین است به تخت خواب نروید. برای مثال چند دقیقه قبل از خواب به یک موسیقی آرامش بخش گوش کنید و یا مراقبه کنید.

۳- دوری از تلویزیون و گوشی

اگر تصور می کنید با نگاه کردن به تلویزیون و مشغول موبایل شدن می توانید حواستان را از استرس های روزمره پرت کنید در این صورت اشتباه کرده اید چون همانها می توانند سطح هیجانات شما را شدیدا بالا ببرند و تا ساعت ها بیدار بمانید. بنابراین چند ساعت قبل از خواب از این وسایل دوری کنید و یا برنامه هایی به شدت خسته کننده را تماشا کنید.

۴- توجه به فکرهای قبل از خواب

هر فکری که در زمان قبل از خواب دارید در زمان خواب می تواند ضمیرناخودآگاه شما را مشغول کند بنابراین به منظور عدم افزایش نگرانی و استرس در زمان خواب، حتما به چیزهای خوب در زمانی که به خواب می روید فکر کنید و یا از جملات تلقینی مثبت هم برای خواب بهتر و هم حفظ آرامش در طول زمان خواب دیدن استفاده کنید.

موارد بالا ممکن است در مرحله اجرا کمی سخت باشند. یکی از روش های پربازده برای داشتن خواب بهتر و عمیق تر، گوش دادن به فایل های صوتی دارای اثر تنظیم کنندگی امواج مغزی است که برای خواب عمیق باید موسیقی های موج دلتا را سرچ کنید.

این فایل های صوتی را هم می توانید از یوتیوب پیدا کنید و یا اپلیکیشن های مخصوص آنها را از سایت هایی مثل کافه بازار یا گوگل پلی دانلود کنید.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار