قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
افراد منفی
نحوه تعامل با افراد منفی گر
فروردین ۲۶, ۱۳۹۸
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – دیدن روح در قبرستان (نوشته سامی)
فروردین ۲۶, ۱۳۹۸

روش ۳-۲-۱ برای خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم

روش ۳-۲-۱ برای خود هیپنوتیزم

بتی اریکسون که همسر میلتون اریکسون بود خود یک هیپنوتیزور ماهری بوده و از خود هیپنوتیزم در طول زندگی اش استفاده می کرد.

یکی از روش های مورد علاقه او، تکنیک ۳-۲-۱ بود. در این روش قرار است به چیزهایی که دیده، شنیده و یا حس می شوند به طرز خاصی توجه کنید. این روش خود هیپنوتیزم می تواند باعث تقویت مهارت تصویرسازی ذهنی و معطوف کردن توجه شما به سمت موضوعی خاص شده و با این کار کمتر در افکار خود غرق شوید.

به طور کلی هر چیزی که از شدت حواس پرتی شما کم کند و توجه شما را به سمت خاصی به طور مستمر ببرد می تواند شرایط فرو رفتن در حالت خلسه را فراهم کند. به خاطر همین است که در زمان های قدیم گفته می شد اگر خوابتان نمی برد در ذهن خود گله گوسفندی را بشمارید. وقتی شما به شمارش ذهنی آنها مشغول می شوید تمام تمرکز شما روی این کار ساده است و وقتی افکار مزاحم وجود نداشته باشند هیجانات و آشفتگی ذهنی کم شده و خواب آلودگی و خلسه به سراغ انسان می آید.

حالا روش انجام تکنیک ۳-۲-۱ برای خود هیپنوتیزم چگونه است؟

۱- ابتدا پس از قرار گرفتن در یک جای راحت و بدون امکان مزاحمت، با چشمان باز به سه چیزی که در اطراف شما وجود دارد نگاه کنید مثل دیوار، قاب عکس و میز.

۲- سپس به سه صدایی که شنیده می شود توجه کنید. برای مثال صدای پرندگان، صدای تنفس خودتان و صدای تلویزیون.

۳- حالا به سه چیزی که می توانید حس کنید توجه کنید مثل فشار بدن شما روی میز، گرمای اتاق و یا تماس لباس با سطح پوست شما.

۴- در سری بعدی، همین چرخه را تکرار کنید با این تفاوت که به جای سه چیز، به دو مورد از هر کدام یک از محرک های بینایی، شنوایی و لامسه توجه کنید. می توانید به همان موارد قبلی یا چیزهای جدید توجه کنید.

۵- در مرحله آخر، چرخه قبل را تنها با تمرکز بر یک محرک بینایی، یک محرک شنوایی و یک محرک لمسی انجام دهید.

دقت کنید که کارهای قبل با چشمان باز انجام می شود.

۶- حالا مراحل یک تا پنج را با چشمان بسته انجام دهید. سه مورد از چیزهایی که دیده بودید را تصور کنید. در مورد حس لامسه و شنوایی هم همین طور (البته در مورد دو حس آخری، باز و بسته بودن چشمها تاثیری ندارد ولی چون قرار است به خلسه عمیق روید بنابراین باید چشمها بسته بمانند).

۷- مرحله قبل را با دو محرک برای هر حس و سپس یک محرک برای هر حس انجام دهید.

۸- وقتی مراحل قبلی را تمام کردید شما در حالت خلسه قرار دارید و می توانید به دلخواه از سایر روش های عمیق کردن هیپنوتیزم استفاده کنید و تلقیناتی که دوست دارید را به ضمیر ناخودآگاه خود انتقال دهید.

(افرادی که با رویابینی آشنایی دارند ممکن است شباهت هایی بین این روش و روش چرخه حسی برای رویابینی مشاهده کنند که البته روش بتی اریکسون قدیمی تر بوده و تنوع روشی آن بالا تر است و از تصویرسازی چیزهای واقعی کمک می گیرد).

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

1 دیدگاه

  1. MoHaMaD گفت:

    سلام صرف خنده و شادی یاد مستر بین مرحوم افتادم که خوابش نمیبرد اومد یه گله گوسفندو تک تک شمارد و گویا یکی ار آنها کم شده بود و ایشان تا صبح بدنبال پیدا کردنش البته ذهنا کرد.روحش شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار