قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
پنج رفتاری که شما را جذاب تر می کند
آذر ۳۰, ۱۳۹۷
غده پینه آل
فعالیت بیش از حد غده پینه آل و راه درمان آن
دی ۲, ۱۳۹۷

خستگی روحی و عاطفی

خستگی روحی و عاطفی

خستگی روحی و عاطفی

زندگی مدرن و ماشینی، کار بیش از حد و انواع استرسهای مختلف باعث شده است که بشر از لحاظ روحی و عاطفی خسته شود. از اینها گذشته نیاز به داشتن امنیت و رفاه و نگرانی برای تامین آنها باعث شده انسانها بیش از حد توان خود کار کنند.

هر روز و شب انسان با کوشش و تلاش و تحمل کردن استرس های گوناگون همراه است. حتی افراد که ظاهرا بیکار هستند از درون بیشتر احساس ناامنی و فشار روحی می کنند و نگران آینده خود هستند. زندگی روزمره ادامه دارد و کارها صرفا به خاطر اینکه ما احساس خستگی می کنیم متوقف نمی شود. شاید خواب شبانه باعث استراحت جسم ما شود ولی از لحاظ روحی نمی تواند ما را سبکبال و سرحال کند.

البته کارهایی مثل مدیتیشن و تمرینات مشابه می تواند تا مدتی باعث آرامش درونی ما شود ولی این آرامش هم کافی به نظر نمی رسد…

اگر شما بعد از اینکه از خواب بلند شدید همچنان احساس خستگی و بی حوصلگی می کنید در این صورت دچار خستگی روحی شدید. در زیر به تعداد بیشتری از این علائم اشاره می شود:

۱- حس خستگی حتی بعد از خواب

همان طور که در بالا اشاره شد اگر صبح ها پس از بیداری میلی به ادامه روز ندارید و خسته هستید در این صورت می تواند نوعی فرار از استرس های بعدی روزانه باشد و دوست ندارید با بقیه روز رو به رو شوید..در واقع روح و روان شما از سبک زندگی که پیش رو گرفتید دلزده و خسته است.

۲- خیال پردازی روزانه در مورد زندگی بهتر

افرادی که دچار خستگی روحی شدند از قدرت تخیل خود کمک گرفته و زندگی دیگری را برای خود تصور می کنند…برای مثال حتی ممکن است تصور کنند در سیاره دیگری زندگی می کنند تا از فشارهای زندگی خود فرار کنند.
البته می توانند از این فرصت استفاده کرده و تخیلات خود را در قالب نقاشی و طرح و داستان دربیاورند و زندگی ای که نتوانسته اند در حقیقت به آن برسند در کارهای هنری آنها را متجلی کنند.

۳- درد بدن

افرادی که دچار خستگی روحی هستند ممکن است دچار گرفتگی در بدن مانند فشار در ناحیه شکم و یا درد مفاصل و … شوند. گاهی دردهای فیزیکی می تواند به دردهای عاطفی نهفته در روان اشاره داشته باشد.

۴- احساس جدا بودن از زندگی

شما ممکن است احساس کنید که یک بیگانه در جسم خود هستید و از پدیده های اطراف دور هستید و با آنها ارتباطی ندارید…شما علاقه ای به زندگی نداشته و فقط در حدی فعالیت می کنید که چرخ زندگی تان بچرخد…این یک پرچم قرمزی است که نشان می دهد دچار خستگی روحی و روانی شده اید.

۵- داشتن عواطف منفی قوی

ممکن است افکار و احساسات شدیدی در ذهن شما جریان داشته باشد و نتوانید به نحو صحیحی آنها را مدیریت کنید بنابراین حساسیت شما بالا رفته و آماده انفجار هستید. برای مثال ممکن است کوچکترین حرفی باعث گریه یا بروز خشم شدید در شما گردد.

۶- احساس تنهایی زیاد

در حالت خستگی روحی، علاقه شما به قدری به زندگی کم می شود که دیگر کارهای روتین مثل ملاقات با مردم و صحبت کردن در مورد چیزهای سطحی برای شما جذاب نیست و حوصله معاشرت های این چنینی را هم ندارید. در واقع این نوعی جدایی ذهنی از محیط اطراف است و ترجیح می دهید تنها باشید.

۷- داشتن مشکلاتی چون افسردگی و اضطراب

حدودا ۹۰% کسانی که از افسردگی رنج می برند به نوعی دچار خستگی عاطفی و روحی بوده و بیشتر آنها با اینکه داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند ولی بهبود چندانی در وضعیت آنها دیده نمی شود. بیشتر آنها حتی خسته تر از آن هستند که به کارهای روزانه خود برسند…

۸- عدم علاقه به کار

افرادی که دچار خستگی عاطفی و روحی شده اند معمولا علاقه ای به کار روزانه خود نشان نمی دهند هر چند شاید کار پردرآمدی هم داشته باشند ولی ترجیح می دهند بیشتر روزها کار نکنند و اگر مجبور باشند سر شغل خود حاضر شوند استرس و پریشانی زیادی را تحمل می کنند.

۹- عدم علاقه به تفریحات قبلی

ممکن است علاقه شما نسبت به تفریحاتی که قبلا شما را شاد می کرد کم شده و حتی انجام آنها را بی معنی بدانید. برای مثال شاید قبلا طرفدار گیم بازی کردن بوده اید ولی الان به خاطر صرف انرژی در کار، استرس زیاده از حد و … حوصله و علاقه را نسبت به تفریحات خودتان از دست داده باشید و خستگی روحی عمیقی را تجربه کنید…

اگر بیش از ۵ علامت بالا را دارید در این صورت به خستگی عاطفی و روحی مبتلا هستید و بهتر با گوش دادن به ندای درون و مشورت با افراد متخصص، انرژی و روحیه را جایگزین این نوع خستگی کنید.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

3
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 نظر دهندگان
صاعقه علی خانی (تیم مدیریت) نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع از
صاعقه
مهمان
صاعقه

آیا راهی وجود داره که خودمون خستگی روحیمون رو درست کنیم

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. چون این مطالب در تخصص خانم نیلوفر است به ایشان می سپارم که مطلبی در مورد آن بنویسند. موفق باشید.

صاعقه
مهمان
صاعقه

ممنون

رفتن به نوارابزار