قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
زندگی در زمان حال
قدم هایی موثر برای زندگی در زمان حال
دی ۲۲, ۱۳۹۷
کور مادرزاد
آیا افراد کور مادرزاد می توانند مشاهدات غیبی داشته باشند؟
دی ۲۴, ۱۳۹۷

حقایق جالب در مورد فلج عضلات

فلج عضلات

حقایق جالب در مورد فلج عضلات

در مورد فلج عضلات یا حالت بختک در پست انواع فلج عضلات توضیح داده شده است. همچنین برای تبدیل آن به پدیده ای لذت بخش تر می توانید به پست تبدیل فلج عضلات به تجارب خوشایند مراجعه نمایید.

در این پست در مورد حقایق کلی و کمتر شناخته شده در مورد فلج عضلات صحبت می شود:

۱- فلج عضلات قبل از اتمام خواب REM رخ می دهد.

خواب انسان دارای چند مرحله است که مرحله آخر آن خواب REM که با حرکت سریع چشمان همراه است می باشد. در این مرحله رویاها شکل می گیرند. همچنین در این مرحله فلج عضلات رخ می دهد تا شخص کارهایی که در رویا انجام می دهد را در عالم واقعیت انجام ندهد و این نوعی مکانیسم دفاعی بدن است.

گاهی افراد قبل از اتمام خواب REM و در مرحله ای که هنوز دچار فلج عضلات هستند بیدار می شوند که در این صورت ذهن آگاه و هوشیار بوده ولی بدن خواب است. بنابراین احساس می کنید نمی توانید بدن خود را حرکت دهید.

۲- فلج عضلات با توهم همراه است

برای مثال ممکن است یک غول را در کنار دیوار ببینید. این غول یک توهم است. مرحله خواب REM مرحله تشکیل رویاها است و ذهن شما در حال خواب دیدن است و شما در یک خلسه عمیق آگاه شده اید بنابراین چیزهای عادی که در خواب می بینید ظاهرا به فضای بیرون یعنی اتاقتان انتقال داده شده است ولی همه آنها در ذهن شما هستند.

توهم ها می تواند با شدت هیجانات شما بالاتر رود. برای مثال احساس کنید یک جن در بالای قفسه سینه شما نشسته و یا صدای حرف زدن موجودات دیگر را هم بشنوید.

دلیل سنگینی قفسه سینه به خاطر فلج عضلات ارادی و کاهش نیاز به اکسیژن و در نتیجه کاهش فعالیت تنفسی است که حتی ممکن است حس کنید تنفس شما قطع شده است.

البته امکان ارتباط با موجودات غیرارگانیک هم در این حالت وجود دارد همان طور که در خواب ممکن است ولی همه آنها واقعی نیستند.

۳- مدت زمان کوتاه آن

اگرچه ممکن است آن لحظات ترسناک برای شما تا ابد طول کشیده باشد ولی تنها بین چند ثانیه تا چند دقیقه کوتاه بوده است.

۴- فلج عضلات می تواند برای هر کسی رخ دهد

بین ۸% تا ۵۰% مردم فلج عضلات را در زندگی خود تجربه کرده اند. جنسیت خیلی مهم نیست ولی سن مهم است به طوری که افراد بین ۱۰ تا ۲۵ سال آن را بیشتر به صورت غیرارادی تجربه می کنند. ولی به هر حال هر فردی با هر سنی امکان تجربه فلج عضلات را دارد.

۵- یک حرکت کوچک باعث رفع فلج عضلات می شود

اگر حرکت مختصری هم در بدن انجام شود به مغز سیگنال بیدار باش صادر می شود و فلج عضلات رفع می شود ولی حرکت دادن حتی یک انگشت کمی سخت بوده و به تلاش زیادی نیاز دارد.

۶- فلج عضلات ممکن است در اثر کمبود خواب رخ دهد

برنامه خوابی نامنظم و کم خوابی می تواند احتمال داشتن فلج عضلات را بیشتر کند. در واقع وقتی بدن خیلی خسته شود تمایل بیشتری به خواب رفتن داشته در حالی که ذهن شما زودتر استراحت خود را تمام می کند بنابراین ذهن بیدار می شود در حالی که بدن هنوز به خواب نیاز دارد.

پس اگر می خواهید فلج عضلات کمتری تجربه کنید بین ۷٫۵ تا ۸ ساعت بخوابید.

۷- ژنتیک می تواند در بروز فلج عضلات موثر باشد

مطالعات محدودی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد که ژنتیک و عوامل وراثتی می تواند میزان ابتلا به فلج عضلات را بیشتر کند. به خاطر همین این حالت در برخی خانواده ها شایع تر بوده و ممکن است یک خانواده اصلا چنین حالتی را تجربه نکنند. البته اثبات این موضوع به آزمایشات بیشتری نیاز دارد.

۸- فلج عضلات بی خطر است

شاید تجربه حالت بختک برای برخی ترسناک باشد ولی این نشانه خطر و یا بیماری و مشکل نیست و پدیده ای بی خطر و عادی است.

۹- فلج عضلات همیشه ترسناک نیست

توهم هایی که مشاهده می شوند ممکن است بخشی از یک رویا باشند که به خاطر حالت ترس به وجود آمده در اثر تکان نخوردن بدن به کابوس تبدیل می شوند. اگر به این حالت عادت کنید و ساز و کار آن را درک کنید ممکن است هیچ چیز عجیبی را مشاهده نکنید و یا چیزهای دلپذیرتری را ببینید و بشنوید مثل یک قطعه موسیقی روح نواز.

۱۰- احساس تعارض جنسی

برخی افراد در حالت فلج عضلات احساس می کنند که بدن آنها نوازش شده و یا به آنها تجاوز جنسی می شود. از دید روانشناسی این حالت نوعی آزادسازی سرکوب های جنسی است ولی از دید ماورایی ممکن است به موجودات غیرارگانیک (مانند succubus و incubus ) که احساس آنها در حالت فراآگاهی راحت تر می شود ربط پیدا کند.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

1 دیدگاه

  1. 051 گفت:

    والا این فلجی که شما میگین من در حال تلاش واسه رهایی کلا از جام پاشدم دیدم هنوز جسمم رو زمینه که فک کردم مردم
    قسمت تجاوزش خیلی بده من دوبار تجربش کردم متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار