قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – دیدن روح در قبرستان (نوشته سامی)
فروردین ۲۶, ۱۳۹۸
روش جادویی خود هیپنوتیزم
آیا روش جادویی برای خود هیپنوتیزم عمیق تر وجود دارد؟
فروردین ۲۶, ۱۳۹۸

تفاوت بین حافظه عاطفی و حافظه رویدادی

حافظه عاطفی و حافظه رویدادی

تفاوت بین حافظه عاطفی و حافظه رویدادی

شما در مورد وقایع مختلف زندگی خود چه چیزهایی را به یاد می آورید؟ آیا به طور واضح صحنه ها و وقایع و اینکه چه کسانی در آن لحظه حضور داشته اند را به یاد می آورید و یا اینکه بیشتر در آن لحظه چه احساساتی داشته اید را به خاطر می آورید؟

اگر شما چیزی را در مورد گذشته خود به یاد می آورید که می توانید احساسات آن موقع (چه خوب و چه بد) را هم مجددا تجربه کنید در این صورت شما اطلاعات را از حافظه عاطفی یا emotional memory خود به دست آورده اید. از طرف دیگر، اگر موضوعی که به خاطر آورده اید مربوط به تصاویر و رویدادها باشد در این صورت از حافظه رویدادی یا event memory خود استفاده کرده اید.

افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند حافظه عاطفی آنها بیشتر از حافظه رویدادی آنها عمل می کند.

حافظه عاطفی: به یادآوری احساسات

شما حتما تجربه این را داشته اید که به خاطرآوری یک موضوع باعث برانگیخته شدن احساسات شدید شود و حتی آن احساس مشابه احساسی باشد که در زمان تجربه آن چیز داشته اید. به خاطر آوری وقایا می تواند گستره ای از عواطف انسانی از لذت گرفته تا خشم و ترس را فعال کند.

حافظه عاطفی ممکن است نتواند که ما همان احساساتی که در زمان تجربه آن واقعه داشته ایم را زنده کند ولی قادر است همچنان باعث لذت یا درد ما شود.

بسیاری از افراد می توانند با یادآوری یک خاطره خوب، خودشان را غرق در آرامش کنند. البته ممکن است این کار در جهت آزار روحی انسان هم انجام شده و یادآوری خاطرات منفی سبب خشم و رنج او شوند.

در بسیاری از موارد، خاطرات عاطفی منفی اثر قوی تر و شدیدتری نسبت به خاطرات عاطفی مثبت دارند. بنابراین شاید از یک موضوع تلخ، سال ها گذشته باشد ولی برای مثال خشم آن فرد هنوز پابرجا بوده و هر لحظه امکان دارد برای انتقام گیری به پا خیزد.

خاطراتی که حس های تلخ را تداعی می کنند

پدیده حافظه عاطفی توضیح می دهد که چرا برخی خاطرات تا سالها در ذهن شما زنده می مانند ولی برخی دیگر از خاطرات کم کم محو و فراموش شده می شوند. احساسات و عواطف مثل قلابی است که خاطرات را در ذهن ما نگه داری می کند.

گاهی احساسات قوی بدون هیچ مقدمه ای موجب می شوند که خاطرات مربوط به آنها در ذهن ظاهر شده و شخص را درگیر خود کند. گاهی این خاطره می تواند مربوط به سالها یا ده ها سال قبل تر شود.

در به یادآوری خاطرات عاطفی، بخش آمیگدالین و هیپوکامپوس فعال تر می شوند در حالی که در حافظه رویدادی، خاطرات مربوط به وقایای مختلف به بخش هیپوکامپوس و محرک های حسی مربوط هستند.

حافظه عاطفی به چه درد می خورد؟

محققان بر این باور هستند که حافظه عاطفی ریشه در نیاکان ما دارد. این حافظه به آنها کمک می کرده است تا ترس و وحشت مواجه با شکارچیان را به خوبی به یاد سپرده و از آنها فرار کنند و جذب چیزهای بهتری که خاطرات خوش برای آنها به همراه داشته شوند.

گاهی اوقات عواطف بسیار قوی مخصوصا آنهایی که مدتی به طول می انجماند می توانند در روش هایی که مغز در حالت عادی خاطرات را ذخیره می کند اختلال ایجاد کند. اگر حادثه ای خیلی تلخ باشد فرد مدام آن را در ذهن خود تکرار و احیا کرده و قادر نیست آن را در حافظه بلند مدت خود ذخیره و یا فراموش کند. بنابراین علائم اختلال استرس پس از سانحه در او ظاهر می شود.

نحوه عملکرد حافظه رویدادی

در حافظه رویدادی ما یک تصویر یا واقعه را در زمان داریم. تصویر فقط مربوط به جمع آوری اطلاعات از طریق حس بینایی نیست بلکه تمامی حواس از جمله شنیداری، لامسه و چشایی هم در شکل گیری آن دخیل هستند. گاهی این نوع حافظه اتفاقات مربوط به چند صحنه را خلاصه کرده و به سطح هوشیاری انتقال می دهد.

گاهی یادآوری یک رویداد به خصوص باعث می شود که اتفاقات جانبی مربوط به آن هم مانند زنجیره ای از خاطرات به یاد بیایند.

زوال عقل و حافظه

حافظه عاطفی و رویدادی در افراد مبتلا به زوال عقل از نوع آلزایمر چگونه عمل می کند؟

در افراد سالم، قدرت یادآوری کارهای انجام شده توسط خودشان بیشتر از به یادآوری توضیحات گفتاری در مورد همان کار بالاتر است. در افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند ثبت حافظه مربوط به انجام کارهایی که خودشان انجام داده اند به خوبی انجام نمی شود.

برای هر انسانی احساسات و عواطف نقش مهمی در زندگی او دارد. هر کسی پستی ها و بلندی هایی در میزان شادی، غم و خشم و … تجربه می کند. حتی در کسانی که مبتلا به زوال عقل و فراموشی می شوند نیز این این احساسات همچنان وجود دارد. دلیل آن هم این است که عواطف انسان از بخش آمیگدالین مغز منشا می گیرد که در قسمت داخلی مغز قرار گرفته است. قشر مغز مخصوصا لوب پیشانی به فعالیت درست آمیگدالین و حفظ آن کمک زیادی می کند.

فردی که آلزایمر و فراموشی دارد ممکن است احساسات قوی را تجربه کند ولی کنترل کمی روی آنها داشته و به نظر می رسد رفتارهای نامتعارف انجام می دهند.

اگر فردی در خانواده شما دچار زوال عقل شده است ممکن است بدون هیچ دلیلی ناراحت به نظر برسد. در واقع او به کمک حافظه عاطفی یاد عواطف مربوط به یکی از خاطرات بد خود افتاده ولی تصویر ذهنی آن خاطره که باید در بخش حافظه رویدادی ذخیره می شد را فراموش کرده است…

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار