قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
چاکرای غالب
اثر چاکرای غالب بر شخصیت
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸
حقایق جالب روانشناسی
۳۰ مورد از حقایق جالب روانشناسی
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

تشخیص افراد سایکوپات از نحوه صحبت کردن آنها

سایکوپات

تشخیص افراد سایکوپات از نحوه صحبت کردن آنها

افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت سایکوپاتی هستند را سایکوپات یا psychopath یا روان آزار و جامعه ستیز می گویند.

افراد سایکوپات بسیار بی رحم، سنگدل و استثمارگر بوده و قادر به ابراز عشق به دیگران و عبرت گیری از درس های قبلی زندگی نیستند و محوریت آنها منیت خودشان است. نحوه تعامل آنها معمولا غیر عادی و همراه با خشونت است و رفتارهای ضداجتماعی زیادی دارند. برخی از قاتلین زنجیره ای خطرناک مبتلا به این نوع اختلال بوده اند.

البته ممکن است افراد مبتلا به سایکوپاتی در ظاهر دارای رفتار گرم و صمیمانه و سخنانی بلند پروازانه و فریب کارانه باشند ولی از صفات منفی آنها می توان به مسئولیت ناپذیری، هوسی بودن، بی بند و باری، عدم پشیمانی و احساس گناه و داشتن تجارب عاطفی سطحی اشاره کرد. همچنین آنها زود از کاری خسته شده و معمولا به کارهایی می پردازند که امیال فعلی آنها را ارضا کند و به ندرت روی اهداف بلند مدت کار می کنند.

افراد سایکوپات چگونه با دیگران تعامل می کنند؟

به طور کلی تعامل اجتماعی یعنی ارتباط و منفعت دو طرفه و تسهیم معانی. مردم بنا به دلایل مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. برای مثال برای انتقال دانش، سرگرمی و یا به خاطر متعلق بودن به یک گروه.

حالا سوال اینجا است که آیا یک فرد سایکوپات بنا به دلایلی که دیگران با هم ارتباط دارند تعامل اجتماعی برقرار می کند؟

با مطالعاتی که توسط Gullhaugen و همکار او بر روی تجزیه و تحلیل نحوه صحبت کردن ۲۹۰۰ فرد سایکوپات انجام شده الگوهای خاصی در نحوه مکالمات این دسته افراد یافت شد. برای مثال این افراد، به خود برقراری رابطه با دیگران علاقه ندارند و فقط آن را وسیله ای برای رسیدن به خواسته های شخصی خود می خواهند. رفتار آنها نسبت به شریک خود بی عاطفه بوده و شکل کنترل و اعمال زور بر آنها را دارد.

البته همیشه هم بی احساس رفتار نمی کنند. گاهی ممکن است بعد آسیب پذیر وجود خود را هم نشان داده و واکنش های بی ربط نسبت به مرور خاطرات خود نشان دهند (مثل خندیدن در هنگام بازگو کردن خاطرات تلخ بی خانمانی).

البته افراد سایکوپات سعی می کنند از صحبت در مورد موضوعاتی مثل سختی های دوران کودکی طفره بروند تا واکنش های عاطفی مثل ترس و ضعف و ناراحتی در آنها بروز پیدا نکند. آنها دوست دارند همیشه قدرتمند و شجاع به نظر برسند.

آنها به ندرت در مورد نیازهای خود صحبت می کنند مگر آنکه در مورد چیزهای مادی مثل غذا و پول باشد ولی نیازهای عاطفی و اجتماعی خود را بروز نمی دهند.

برخی دیگر از ویژگی های گفتاری افراد سایکوپات

– گفتن دروغ های پیچیده و فریب دهنده
– پرحرفی و خوش صحبتی
– سعی در غالبیت در مکالمه
– لکنت و سختی در حرف زدن هنگامی که یک موضوع به نقطه آسیب پذیر آنها اشاره می کند
– تغییر ناگهانی در موضوع مکالمه
– خم شدن ها و استفاده زیاد از دست ها هنگام صحبت
– ابراز احساسات مصنوعی
– احساسات کم مخصوصا نداشتن ترس کافی
– ابراز احساسات غیر مرتبط با موضوع
– نتیجه گیری زود آن هم بر اساس اطلاعات کم
– صحبت در مورد چیزهایی که شنونده چیزی در مورد آن نمی داند
– دیدن دنیا به صورت سیاه و سفید ( مثلا خوب مطلق یا بد مطلق)
– تمایل به عمومیت دادن یه چیز به همه
– تضاد با خود
– حذف جزئیات مهم
– سخنان خود محورانه

البته برخی از افراد سایکوپات دارای هوش عاطفی بالا هستند و می توانند با حقه و نیرنگ، ظاهر رفتار خود را عوض کرده و به دروغ احساسات شدید نشان دهند. برای تشخیص آنها توجه به سایر الگوهای کلامی و موشکافی بیشتر برای نمایان شدن احساسات واقعی آنها که همان بی احساسی است ضروری می باشد.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

3 دیدگاه ها

  1. Toofan گفت:

    خب این ها که ویژگی های بدی نیست اصولا ادمای قوی همچین ویژگی هایی دارند دنیا آسون نیست و خیل سخت شده زندگی کردن بنظر من این افراد آدمای باهوشی هستن

  2. YASMIN گفت:

    افراد سایکوپات برای اطرافیان خود یک زنگ خطر محسوب میشن!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار