قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

آیا هیپنوتیزم فقط تلقین است؟ | تاثیرات هیپنوتیزم بر مغز

هیپنوتیزم
فرق بین تلقین پذیری و زودباوری در هیپنوتیزم
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷
تله هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم از راه دور
تله هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم از راه دور
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

آیا هیپنوتیزم فقط تلقین است؟ | تاثیرات هیپنوتیزم بر مغز

هیپنوتیزم و تلقین

آیا هیپنوتیزم فقط تلقین است؟ | تاثیرات هیپنوتیزم بر مغز

در طی هیپنوتیزم بر مغز چه میگذرد؟ آیا هیپنوتیزم فقط یک تلقین ساده است و حالت ذهنی محسوب می شود و یا اینکه میتواند بر فیزیولوژی انسان نیز موثر واقع شود؟

تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته و نشان داده است که هیپنوتیزم شدن نه تنها باعث تغییرات در الگوهای رفتاری می شود بلکه قادر است بخش های مختلفی از مغز ما را هم فعال کند و یا موقتا به خاموشی ببرد.

برای مثال تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان داده است که وقتی فرد وارد عالم خلسه می شود بخش هایی از مغز او که مربوط به کنترل موقعیت و اعمال بدن و نیز توجه ارادی و آگاهی از محرک های بیرونی و داخلی هستند دستخوش تغییرات می شوند و رفتاری متفاوت را با وقتی که شخص در خحالت هوشیاری کامل دارد نشان می دهند. این بررسی ها توسط کمک گیری از دستگاه ام آر آی که نوعی اسکن در مورد اندازه گیری میزان جریان خون در بخش های مختلف مغز هست می باشد. بنابراین چنین تصور می شود که هیپنوتیزم باعث تغییرات رفتاری و همچنین فیزیولوژیکی زیادی در انسان می شود.

به خاطر همین هست که شخص پس از هیپنوتیزم شدن حالت جذبه عمیق و تمرکز بالا و خودآگاهی بسیار ضعیف دارد. منظور از خودآگاهی این است که شخص از آگاهی کمی نسبت به وجود خود و رابطه اش با محیط اطراف باخبر بوده و غرق در چیزی که مشغول به آن است می شود در حدی که خویشتن خویش را فراموش می کند. همچنین قدرت تلقین پذیری فرد هم به نحو قابل توجهی افزایش میابد و آماده دریافت ابده ها و الگوهای جدید می باشد.

همچنین مغز فرد در قسمت رویاپردازی روزانه و افکار خود به خودی و همچنین انجام امورات و حل مسایل فعالیت کمتری در طی هیپنوتیزم شدن نشان می دهد.

به خاطر همین نبود خودآگاهی است که هیپنوتیزم کنندگانن نمایشی قادر هستن که افراد را مجبور به کارهایی کنند که شخص خودش از آنها آگاهی ندارد . برای مثال کاری کنن که یک فوتبالیست مثل یک بالرین حرفه ای برقصد. یا شخص شروع کند ادای فلان شخصیت تاریخی را خیلی طبیعی در بیاورد و در پایان کار هم حتی یادش نیاید که چه کاری انجام داده است. در هنگامی که شخص خودآگاهی اش را به فراموشی می سپارد بر روی تصاویر خودساخته ذهنی بسیار دقیق می شود و می تواند بدون آنکه خودش را بخشی از محیط بداند در تصویر ساخته شده غرق شود و حتی راه حل های جدیدی برای مشکلات خود بدون در نظر گرففتن محدودیت ها و شرطی شدگی هاای قبلی اش بیابد.

هیپنوتیزم همچنین روی توانایی های دیگر مغزی انسان مثل حس درد و قدرت حافظه و یا سرکوب بازپس گیری اطلاعات از حافظه نیز اثرگذار است. برای مثال می توان بر روی شخص جراحای های مختلفی انجام داد آن هم بدون آنکه شخص از درد جراحی اطلاع پیدا کند. و یا اینکه دستکاریهایی در بخش حافظه صورت بگیرد که شخص نتواند بخشی از خاطراتش را حتی پس از هیپنوتیزم بودن به یاد بیاورد. البته اطلاعات همچنان به صورت حافظه در مغز شخص باقی میمانند ولی دست یابی به آنها به خاطر دستور هیپنوتیزم کننده دستخوش تغییر می شود و موقتا از دسترس فرد خارج می شود مگر آنکه فرد هیپنوتیزم کننده دستور کنسل چنین وضعیتی را صادر کند.

بنابراین همانطور که دیده شد هیپنوتیزم صرفا بازی با کلمات و تلقین ساده نیست بلکه میتواند تغییرات قابل مشاهده ای را بر روی مغز و الگوهای مهم رفتاری انسان بگذارد.

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار