قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – پرتاب سنگ به خانه (نوشته هادی)
آبان ۲۸, ۱۳۹۷
داستان ماورایی
داستان ماورایی – جیم و نقاب جک (نوشته گرگ شب)
آبان ۲۹, ۱۳۹۷

تئوری برش زمانی در مورد آگاهی و دریافت اطلاعات

تئوری برش زمانی در مورد آگاهی و دریافت اطلاعات

تئوری برش زمانی در مورد آگاهی و دریافت اطلاعات

به نظر می رسد که آگاهی ما به صورت خطی و پشت سر هم اطلاعات را پردازش نمی کند. برای اثبات این موضوع سعی کنید جمله زیرا را بخوانید:

من اتبدا قرار است مخشص کنم که شما می توانید…

در متن بالا دو کلمه اشتباه املایی داشتند ولی چون اول و آخر آنها صحیح بود مغز شما توانست آن را به درستی بخواند و اگر این کار را به صورت ناآگاهانه انجام می دادید شاید اصلا متوجه غلط املایی هم نمی شدید.

در واقع در وسط خواندن یک کلمه، آگاهی ما لحظه ای قطع می شود و به صورت بریده بریده اطلاعات را دریافت می کنیم. این قضیه در مورد ادراک جهان هستی هم صحت دارد.

طبق تئوری برش زمانی یا time slice theory مغز ما برای بهینه کردن دریافت اطلاعات، به جای دریافت خطی و ثبت تک تک لحظه ها، تنها قطعاتی از لحظات را بریده بریده دریافت می کند و در کنار هم قرار می دهد و چون این کار سریع انجام می شود ما متوجه این پرش آگاهی نمی شویم. درست مثل کاری که دوربین انجام می دهد. یک فیلم از چند فریم یا تصویر تشکیل شده. وقتی تصاویر پشت سر هم گرفته شوند با وجود فاصله زمانی که بین گرفتن دو عکس وجود دارد ولی باز هم وقتی فیلم پخش می شود آن را به صورت روان و واقعی گونه دریافت می کنیم و نه شبیه انیمیشن های بسیار قدیمی که حرکات غیرطبیعی بودند و یک مرتبه مثلا دست باز به دست بسته تبدیل می شد و هیچ مرحله گذری بین دو حرکت وجود نداشت و بنابراین حرکات، کارتونی بودند چون تعداد فریم ها در ثانیه کم بود.

در مورد آگاهی و درک محیط اطراف توسط مغز هم همین قضیه دیده می شود. طبق تحقیقات دانشگاه زوریخ، مغز ما جهان اطراف را هر ۴۰۰ میلی ثانیه یک بار پردازش می کند. سپس این قطعات را به هم میچسباند و جهان را به صورت روان و واضح مشاهده می کنیم و همه چیز ظاهرا طبیعی به نظر می رسد. در بین لحظات توقف آگاهی، ناخودآگاه ما این قطعات را بررسی و پردازش کرده و با کمک تجارب خود آنها را به خوبی به هم میچسباند.

همچنین تئوری برش زمانی می گوید که ما به اندازه ۴۰۰ میلی ثانیه اطلاعات را دیرتر دریافت می کنیم و در لحظه ای که اطلاعاتی دریافت نمی شود آگاهی ما هیچ ایده ای از تصاویر و رنگها ندارد و فقط ناخودآگاه ما سریع همه چیز را پردازش و اطلاعات را به هم ملحق می کند تا تصویری روان از چیزی که مشاهده می کنیم به دست بیاید.

بسته به پیچیده بودن اطلاعات دریافتی ممکن است پاسخ ناخودآگاه کمی طول بکشد و باعث ایجاد قضاوت های اشتباه و دریافت اطلاعات محیطی در جهت غلط ولی معمولا در جهت حفظ بقای ما شود. برای مثال اگر کسی ناگهان جلوی شما بپرد ناخودآگاه شما مجموعه اطلاعات را این طور پردازش می کند که جان شما در خطر است و باید عمل فرار یا جنگ را انجام دهید و این تصمیم هرچند منطقی نیست (چون فرصت کافی برای پردازش صحیح اطلاعات داده نشده) ولی چون باعث نجات جان شما می شود بنابراین چندان هم بد نیست.

در افرادی که اسکیزوفرنی دارند این واکنش ها به خاطر تاخیر در پردازش قطعات آگاهی و پیدا کردن رابطه منطقی بین آنها به کندی صورت می گیرد.

 

مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی

3
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 نظر دهندگان
D444rkGhost علی خانی (تیم مدیریت) جهانگرد نظردهندگان اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین
اطلاع از
جهانگرد
مهمان
جهانگرد

اگه سر رو از راست به چپ و از چپ به راست(چرخش از بالای سر عبور کند) بیاریم می بینیم که بعضی جا ها توقّف داره؛ آیا ربطی به این موضوع داره؟

علی خانی (مسئول روابط عمومی)
ادمین

با سلام. شاید…چون محیط اطراف تار میشود درست مثل وقتی که از یک چیز در حال حرکت سریع، فیلم می گیریم و تار می شود چون چند صحنه جا مانده است.

D444rkGhost
مهمان
D444rkGhost

اگه چشم حرکت نکنه

رفتن به نوارابزار