قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
جن زدگی
جن زدگی، درمان و رفع جادو و جن زدگی
فروردین ۲۴, ۱۳۹۷
ماورا
تجربه ماورا – چاکرای دست و رویای شفاف (نوشته مهدیه)
فروردین ۲۶, ۱۳۹۷

اختلال شخصیت نمایشی و جلب توجه چیست؟

بیماری شخصیت نمایشی و جلب توجه چیست؟

اختلال شخصیت نمایشی و جلب توجه چیست؟

اختلال شخصیت نمایشی یا Histrionic personality disorder حالتی هست که شخص تلاش بسیار زیادی برای جلب توجه افراد مختلف میکنه و کلا رفتارها و حالتهاش رو طوری غیر طبیعی و نمایشی جلوه میده تا بقیه بهش نگاه کنن و اهمیت بدن. کسانی که این مشکل رو دارن از هر شیوه ای مثل کلام بلند و ظاهر عجیب و نامتعارف و یا عشوه گری و حتی رفتارهای جنسی کاری میکنن که مرکز توجه یک جمع باشن و در صورتی که به اونها توجه کافی نشه دچار آشفتگی و ناراحتی و حتی گریه میشن و ممکنه سعی کنن این بار با پرخاشگری به جلب توجه بپردازن.

این علائم رو ممکنه خیلی از افراد تا حدودی داشته باشن ولی وقتی رفتارشون سالم هست که اون قدر نیاز به تایید و توجه بقیه نداشته باشن و اگر کسی هم بی محلی کرد براشون مهم نباشه. ولی کسی که مشکل شخصیت نمایشی داره به هیچ وجه نمیتونه با بی محلی کنار بیاد و سعی میکنه با بیان توانایی های خودش مثل پول و سرمایه جمع کردن، ماشین مدل بالا، مدل مو، هیکل ورزشکاری و … به شدت به جلب توجه بپردازه.

حتی برخی از افراد مبتلا به بیماری شخصیت نمایشی خودشون رو در ردیف سوپر استارها میبینند. متاسفانه خانواده هایی رو دیدم که بچه هاشون رو به شدت تنبیه میکنن تا درس بخونن و دانشگاه قبول شن تا صرفا پز اونها رو جلوی فامیل بدن و اگر کاستی از طرف بچه هاشون سر بزنه به شدت اونها رو مورد تهدید و حتی آسیب فیزیکی قرار میدن. البته گاهی والدین این کار رو برای موفقیت فرزندانشون انجام میدن ولی اون دسته از افراد بیمار، موفقیت فرزندان رو فقط برای ترکاندن چشم فامیل و پز دادن میخوان که در این صورت حتما باید مورد معالجه روانشناس یا روانپزشک قرار بگیرن.

نمونه ای دیگه از این افراد کسانی هستن که مدل موهای بسیار عجیب و گاهی خنده دار برای خودشون درست میکنن و به خیابون میرن و یا آرایشهای غلیظ و وحشتناک میکنن تا همه به اونها نگاه کنن. این افراد از جلب توجه لذت میبرن. حتی ممکنه اغواگری جنسی هم انجام بدن تا بهتر افراد رو به خودشون جلب کنند.

هر چند که افراد مبتلا شخصیت نمایشی خیلی زود صمیمی میشن و بگو بخند میکنن ولی خیلی زود هم سرد میشن و فاصله میگیرن چون حس میکنن خوب نتونستن جلوی اون فرد جلب توجه کنن و باید سراغ کس دیگه ای برن. روابط این جور افراد سطحی هست و نباید گول زبان چرم و نرم اونها رو خورد چون بیشتر از اینکه به مخاطب اهمیت بدن به خودشون اهمیت میدن.

علائم ابتلا به اختلال شخصیت نمایشی

همان طور که اشاره شد این افراد مهارت های اجتماعی زیادی دارن تا بتونن مرکز توجه قرار بگیرن و از هر چیزی که مرکزیت اونها رو به خطر بندازه شدیدا بی زار هستن و دچار تنش و افسردگی میشن.
فرد مبتلا به اختلال شخصیتی معمولا در مورد مشکلات خودش حالت اغراق گرایانه داره و معمولا خیلی زود از روابط خسته میشن و حتی ممکنه کارشون رو مدام عوض کنن و چون اهل ریسک و هیجان هستن خودشون رو در موقعیت های خطرناک قرار میدن که این میتونه باعث بروز افسردگی بیشتر در اونها بشه.

علائم دیگر اختلال شخصیت نمایشی عبارت اند از:

– رفتارهای نمایشی زیاد
– جستجوی همیشگی تایید دیگران
– افتخار به شخصیت خود و عدم تمایل به تغییر. حتی ممکنه تغییر رو نوعی تهدید بدونن
– ظاهر و رفتار جنسی جذاب
– تمایل به اینکه خودشون رو به مریضی بزنن تا جلب توجه کنن
– تحمل کم در برابر شکست
– تظاهر به صمیمی بودن
– تصمیمات سریع گرفتن
– شکست ها و مشکلات خودشون رو گردن دیگران میندازن و اونها رو سرزنش میکنن
– شدیدا تحت تاثیر کسانی هستن که اونها رو تایید میکنن
– بیش از حد رمانتیک و احساسی هستن
– آرایش بیش از حد
– تغییر سریع در شخصیت
– احساس ناراحتی در جایی که شخص مورد توجه نیست
– بیش از حد تلقین پذیر است و تحت تاثیر شرایط و افراد تغییر شخصیت می دهد
– معمولا به افراد دیگه اهمیت نمیدن
– احساسات شکننده ای دارن

تنها ۱ الی ۳ درصد افراد جامعه به اختلال شخصیت نمایشی دچار هستن بنابراین تا هر کس وسط جمع به خودش پز داد سریع انگ این بیماری رو بهش نزنید. ۶۵ درصد مبتلایان خانم و تنها ۳۵ درصدشون آقا هستن.

علت ابتلا به این اختلال روانی میتونه ژنتیک، محیط، عوامل بیوشیمیایی، ترتیب و خاطرات کودکی باشه.

درمان شخصیت نمایشی معمولا از روشهای روان درمانی هست. کار کردن با این افراد سخت هست چون معمولا در مورد توانایی ها و مشکلات خودشون اغراق میکنن. اونها در روابط عاطفی بسیار آسیب پذیر هستن و معمولا در کنارش دچار افسردگی میشن بنابراین گاهی به درمان افسردگی در کنار درمان شخصیت نمایشی هم نیاز دارن.

 

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار