قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
موجودات غیر ارگانیک و ارواح
تجربه ماورا – طوری که من موجودات دیگر را می بینم (ترجمه شده)
خرداد ۱۶, ۱۳۹۸
فکر کردن به کسی
چرا به شخص خاصی فکر می کنیم؟ (دلایل ماورایی)
خرداد ۱۸, ۱۳۹۸

باورهای ذهنی مخرب و از بین برنده خوشحالی

غمگین

باورهای ذهنی مخرب و از بین برنده خوشحالی

باورهای ذهنی مخرب زیادی وجود دارند که می توانند خوشحالی و خوشبختی را از انسان سلب کنند. دلایل مختلفی برای شاد نبودن وجود دارد که تعدادی از آنها به همین پیش فرض های غلط ذهنی باز می گردد.

انتظارات و باورهای قبلی در یک مورد یک چیز می تواند مثبت باشد چون باعث حرکت رو به جلوی ما می شود. اگر این باورها در قالب درستی باشند می توانند باعث پیشرفت اهداف و ایجاد حس شادمانی و خوشبختی شوند.

از طرفی، باورها و انتظاراتی وجود دارند که به طور جهانی هیچ دلیل قانع کننده ای پشت آنها نیست و غلط هستند. برخی از آنها حتی می تواند مخرب باشد. به طوری که قادر هستند ذهن شما از ساخت واقعیتی که می توانید در آن خوشحال باشید باز دارند.

در زیر به چند نمونه از باورهای سمی و مخربی که می تواند خوشحالی را از انسان بگیرد اشاره می شود:

باورهای مخربی که مانع شادمانی و خوشبختی شماست

۱- شما تصور می کنید که موقعیت ها خود به خود به وجود می آیند

هر چند که قانون جذب واقعیت دارد ولی بدون تلاش هدفمندانه شما عمل نمی کند. وقتی شما باور کنید که موقعیت های خوب از آسمان بر شما فرو می افتند این تصور مانع اقدامات عملی شما می شود. چون در بیشتر اوقات، این عمل کردن است که باعث پدید آوردن فرصت های خوب می شود.

بنابراین از دایره محدودیت های فعلی خود بیرون آمده و سعی کنید چیزهای مفید جدید را امتحان کنید، افراد جدیدی را ملاقات کنید و در مورد بیشتر مسائل کنجکاو باشید تا موجب تولد راه هایی برای کسب خوشحالی شوید.

۲- شما تصور می کنید که مردم باید شما را دوست داشته باشند

همه ما می دانیم که هیچ کس کامل نیست و حتی اگر کامل هم باشید هیچ تضمینی وجود ندارد که همه شما را دوست داشته باشند. به همین دلیل است که قدیسان بسیاری در طول عمر خود دشمنان زیادی داشته اند.

دلیل این موضوع می تواند این باشد که ماجرای زندگی شما برای آنها مهم نیست بلکه ماجرای شخصی خودشان و کارهایی که کرده اند مهم است و ممکن است تجارب و دلایلی داشته باشند که اجازه ندهد خوبی های شما را مشاهده کنند.

همچنین خود ما هم حق داریم دیگران را دوست داشته باشیم و یا نداشته باشیم. وقتی از اینکه سعی کنید کاری کنید که دیگران شما را دوست داشته باشند دست بردارید آن وقت خودتان می شوید. سپس آن کسانی که قرار است واقعا شما را دوست داشته باشند همچنان شما را به خاطر چیزی که هستید دوست خواهند داشت.

۳- شما تصور می کنید مردم می دانند چه چیزی در ذهن شما است

مردم نمی توانند ذهن و عواطف شما را بخوانند حتی اگر آن چیز برای شما مهم است. حتی اگر حرف های خود را به زبان بیاورید ممکن است واقعا نفهمند منظور شما چیست.

انتظار اینکه دیگران فکر شما را بخوانند مخصوصا در روابط عاشقانه می تواند مشکلات جدی را به وجود بیاورد. بنابراین از اینکه درک نمی شوید سرخورده نشوید.

تا جایی که می توانید مهارت های اجتماعی و سخن گفتن خود را تقویت کنید و سعی کنید منظور خود را از راه های مختلفی برسانید.

۴- انتظار اینکه همه باید با شما موافق باشند

انسان ها دارای باورها، فرهنگ و نقطه نظرات مخصوص به خود هستند. وقتی انتظار داشته باشید که آنها مانند شما به جهان و مسائل آن نگاه کنند کاری غیر منطقی انجام داده اید.

حتی گاهی شما نیت خیری از گفتن یک حرف و یا انجام کاری دارید ولی ممکن است دیگران به خاطر پیش زمینه ذهنی قبلی، منظور شما را بد برداشت کنند.

بنابراین ذهن خود را باز گذاشته و انتظار این را داشته باشید که چندین جواب درست برای یک سوال وجود داشته باشد.

۵- تصور اینکه حتما شکست می خورید

وقتی انتظار دارید که در کاری شکست بخورید قطعا چنین خواهد شد. شکست خوردن می تواند وحشتناک باشد ولی وقتی دید خود را عوض کنید آنها تبدیل به درس هایی می شوند که به شما در پیشرفت کردن کمک می کنند. بنابراین اگر نمی توانید فکر شکست نخوردن را از ذهن خود خارج کنید حداقل از آن استقبال کنید و درس هایی که از آن یاد خواهید گرفت را در زندگی خویش به کار گیرید.

۶- تصور اینکه چیزهایی که خارج از شما هستند باعث خوشحالی تان می شوند

مسلما چیزهای مادی باعث راحتی شما و حتی شاید شادی بخشی شما می شوند ولی این شادی فقط برای مدت کوتاهی دوام دارد. وقتی آن چیزها برای شما تکراری شود آن وقت شادی داشتن خانه یا ماشین جدید کم کم محو می شود.

شما بیشتر جنبه های روحانی دارید تا مادی. تنها چیزهایی واقعا می توانند شما را خوشحال کنند که باعث غنی شدن روح و پیشرفت آن شوند.

البته هیچ چیز نمی تواند به ما خوشحالی مداوم دهد و طبیعی است که گاهی غم و اندوه به سراغ ما بیاید. بنابراین دید خود را باز نگه داشته و به سفر درونی و بیرونی ادامه دهید و انتظار شادمانی صد در صد را نداشته باشید. حس های دیگر هم به همان اندازه برای پیشرفت روحی و دنیوی شما مهم هستند.

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار