قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
چه کسانی راحت تر هیپنوتیزم می شوند؟
چه کسانی راحت تر هیپنوتیزم می شوند؟ | معیارهای سنجش میزان هیپنوتیزم پذیری افراد
تیر ۸, ۱۳۹۷
چرا انسان به حس کردن نیاز دارد؟ | عواقب محرومیت حواس
تیر ۸, ۱۳۹۷

اعتقاد کارل یونگ به طالع بینی

اعتقاد کارل یونگ به طالع بینی

اعتقاد کارل یونگ به طالع بینی

کارل یونگ، روانپزشک و روانشناس معروف اهل سوئیس، به طالع بینی اعتقاد و علاقه زیادی داشت. البته نه آن طالع بینی هایی که در مجله ها و روزنامه ها وجود دارد. همچنین معتقد نبود که علامتهای خورشیدی می توانند روی افراد اثر بگذارند. بلکه او شیفته طالع بینی ای بود که در آن بررسی می شود که فرد در چه فصلی متولد شده است و سیارات چه اثراتی بر روی آن می گذارند (از کتاب خودآموز یونگ).

بنابراین از دید او، زندگی هر فرد می تواند تحت تاثیر پدیده های کیهانی نیز باشد. او در این رابطه تحقیقات زیادی انجام داد و حتی قادر بود جدول زمان تولد را تهیه کرده و وقایع دوران زندگی اشخاص را به آن ارتباط دهد.

حتی او جدولهای تولد مربوط به زوج ها را هم بررسی می کرد تا ببیند آیا موقعیت سیارات در جداول تولد با ازدواج با یکدیگر ارتباطی دارد یا خیر. البته نتوانست همبستگی چشمگیری پیدا کند ولی نتایجش چندان هم بد نبود. البته او می دانست که نحوه تحلیل فرد از این قضایا نیز مهم بوده و ممکن است حالت شخصی سازی هم شکل بگیرد.

کارل یونگ همچنین به موضوع حرکت نقطه اعتدال هم توجه داشت. او می گفت با بررسی مسائل مربوط به آن می توان امکان پیش بینی وقایع مهم تاریخی و روحانی را فراهم کرد. برای مثال هر دو هزار سال می توان دوره ی جدید روحانی را در زمین شاهد بود.

همه این بررسی ها را در زمانی انجام می داد که طالع بینی در زمان یونگ (و حتی الان) یک چیز خرافات گونه بوده است و بسیاری از شاگردان و علاقه مندان یونگ از این رفتارهای او تعجب کرده بودند. به طوری که فروید به او هشدار داد که کاری نکند که سایرین او را متهم به دنباله روی مسیرهای عرفانی کنند و ارزش علمی او پایین بیاید.

این در حالی بود که یونگ همچنان شیفته طالع بینی بود و حتی ادعا می کرد که طالع بینی گاهی قادر است اطلاعات را در مورد شخصیت بیماران به او بدهد که بدون از استفاده از آن ممکن نبود. بنابراین گاهی از جداول تولد برای درک بیشتر حالت بیمارانش کمک می گرفت.

یونگ معتقد بود که یادگیری طالع بینی در کنار روانشناسی بسیار سودمند است به گونه ای گاهی تجربه های روان شناسی را می توان در صورت های فلکی مشاهده کرد. در کنار پرداختن به طالع بینی، به یاوگیری کیمیاگری نیز علاقه داشت و حتی آن را مطمئن تر می دانست.

admin
admin
درباره ردای سیاه (ادمین): تمرین کننده و نشر دهنده علوم روحی و روانشناسی (بیشتر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار