قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
پاک کردن اطلاعات از مغز
دکمه پاک کردن اطلاعات از مغز
آذر ۵, ۱۳۹۷
سوزاندن برگ بو
سوزاندن برگ بو و دور کردن انرژی منفی
آذر ۷, ۱۳۹۷

از بین بردن حس لذت انتقام

لذت انتقام

از بین بردن حس لذت انتقام

برای برخی افراد انتقام گرفتن همراه با احساس خوشی و لذت و راحتی است. این انتقام گرفتن می تواند شکل های مختلفی داشته باشد:

– اگر کسی به شما حرف بدی زد چندین برابر به او فحش می دهید تا دلتان خنک شود

– اگر کسی از کار شما ایراد گرفت شما هم مخفیانه زیرآب او را می زنید تا دلتان خنک شود و انتقام گرفته باشید

– اگر کسی به شما آسیب فیزیکی زد حتی اگر شده سالها بعد او را گیر می آورید تا حسابی کتک بزنید

– اگر کسی به شما هر نوع بدی کرد او را نفرین کرده و حتی متوسل به جادو می شوید و از تک تک شکست های او احساس خوشحالی می کنید…

ولی طبق تحقیقات اخیر، لذت مربوط به انتقام فقط یک تلقین ذهنی است و خود عمل انتقام باعث ایجاد لذت و راحتی نمی شود.

در دانشگاه کنتاکی از ۱۵۶ نفر درخواست شد تا در مورد یکی از موضوعات مورد علاقه خود انشا بنویسند. سپس نوشته های آنها به گروه دیگری داده شد تا مورد ارزیابی قرار گیرد. در بین ارزیابان یکی از محققین آزمایش وجود داشت و خودش را به عنوان یک ارزیاب عادی جا زده بود. او انتقادات تندی نسبت به انشای افراد ابراز کرد و آنها را به باد نیش و طعنه گرفت.

سپس از داوطلبان که خمشگین شده بودند خواسته شد تا خشم خود را خالی کنند. به آنها یک عروسک وودو مشابه چهره فرد ارزیاب که آنها را مسخره کرده بود داده شد. همه آنها عروسک را گرفتند و داخل آن سوزن فرو کردند. با این کار خشم بسیاری از آنها خالی شد و به حالت عادی بازگشتند ولی برای عده ای دیگر حالت آنها مشابه کسانی بود که نظر خوب دریافت کرده بودند.

 

لذت انتقام

 

به نظر می رسد گاهی مردم برای جبران حس بد طردشدگی اجتماعی دست به انتقام می زنند تا حس خوبی داشته باشند. ولی آزمایش دیگر ثابت کرد که چنین نیست.

در آزمایش بعدی ۱۵۴ نفر انتخاب شدند و به آنها داروی دروغین (دارونما) دادند و گفتند با خوردن این دارو حس و حال آنها در تمام مدت آزمایش ثابت می ماند و حتی تاثیری هم بر افزایش توانایی شناختی دارد.

این بار آنها قرار بود بازی ای را انجام دهند که دو نفره صورت می گرفت. بازی طوری به شکل مخفیانه کنترل می شد که عملکرد بازی کنان ضعیف شود. در آخر از افراد پرسیده شد که آیا مایل هستند از همبازی خود انتقام بگیرند که باعث شکستشان شده؟ اگر جواب مثبت بود آنها می توانستند در گوش همبازی خود فریاد بزنند. هر چه قدر خودشان هم قبلا ضعیف تر عمل می کردند صدایشان بلندتر می شد.

ولی در گروهی که دارونما مصرف کرده بودند هیچ حسی برای انتقام وجود نداشت چون حس و حال آنها با تلقین خودشان از اول تا آخر خوب بود.

نتیجه اینکه انتقام گیرندگان برای جبران ضعف ها و کاستی های خود دست به انتقام می زدند تا حس خوب پیدا کنند. ولی اگر به این باور برسند که انتقام ذاتا چنین خاصیتی ندارد و فقط تلقین خودشان است که انتقام را لذت بخش می دانند در این صورت دیگر دست به این کار نمی زنند.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار