قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تغییر نوشته ها در خلسه
تغییر نوشته ها در خلسه
تیر ۱, ۱۳۹۸
الهامات
موارد خود به خودی دریافت الهامات
تیر ۴, ۱۳۹۸

اختلال شخصیت مرزی یا borderline personality disorder

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی یا borderline personality disorder

اختلال شخصیت مرزی یا borderline personality disorder یک اختلال روانی است که بر روی نحوه فکر کردن و احساسی که در مورد خود و دیگران دارید اثر گذاشته و باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی روزمره می شود.

برای مثال اختلال شخصیت مرزی می تواند موجب شود که روابط متعدد بدون ثبات و احساسات بسیار شدید و هوسی را تجربه کرده و تصویر درستی هم از خود نداشته باشید.

فردی که مبتلا به اختلال شخصیت مرزی است ترس شدیدی از تنها شدن و ترک شدن دارد. به علاوه دچار خشم های عجیب، دمدمی مزاج بودن، نوسانات خلق شده و اینها می تواند باعث دور شدن سایرین از آنها شود حتی اگر بخواهند رابطه طولانی با آنها داشته باشند.

اختلال شخصیت مرزی معمولا در اوایل جوانی ظاهر شده و شدت زیادی دارد ولی با افزایش سن کم کم بهتر می شود. می توان با روش های درمانی صحیح سرعت بهبود را بیشتر کرد تا فرد بتواند به زندگی آرام و شیرین خود بازگردد.

 

اختلال شخصیت مرزی

 

علائم اختلال شخصیت مرزی

– الگوی ناثباتی از روابط به طوری که در یک روز تصور می کنید یک فرد، خود فرشته نجات است و در روز دیگر او را در حد شیطان بد می بینید.

– ترس شدید از رها شدن و تنهایی و طرد شدن ولو در مخیله خود

– دوره هایی از استرس و از دست دادن ارتباط با عالم واقعیت که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد

– تغییرات سریع در مورد هویت و شخصیت خود و تغییر اهداف و ارزش ها. گاهی هم شخص تصور می کند فرد بسیار بدی است و نباید به دنیا می آمد.

– احساس خلاء و پوچی

– داشتن خشم زیاد و از دست دادن کنترل و حتی داشتن درگیری فیزیکی

– نوسانات خلق که می تواند از چند ساعت تا چند روز ادامه پیدا کند. برای مثال وضعیت خوشحالی شدید، تحریک پذیری، خجالت یا اضطراب

– داشتن افکار خودکشی و حتی خودزنی که در واکنش به ترس از جدایی یا طردشدگی ایجاد می شود

– انجام کارهای ریسکی و خطرناک مثل رانندگی بی احتیاطانه، قمار، مصرف مواد، خارج شدن از کار یا روابط خوب و …

دلایل بروز اختلال شخصیت مرزی

دلیل این اختلال مانند برخی دیگر از اختلالات روانی به خوبی شناسایی نشده است. علاوه بر عوامل محیطی مثل مورد آزار و اذیت و سوء استفاده و طرد شدگی قرار گرفتن در کودکی، ممکن است این اختلال به خاطر موارد زیر هم باشد:

ژنتیک: مطالعاتی که بر روی دوقلوها و خانواده های درگیر با این اختلال صورت گرفته نشان می دهد که اختلال شخصیت مرزی شدیدا به ژنتیک و وراثت وابسته بوده و یا در خانواده هایی دیده می شود که سایر اختلالات ذهنی را هم دارند.

– مشکلات در مغز: برخی مطالعات نشان داده است که تغییرات در برخی نواحی مغز که شامل تعادل عاطفی و کنترل پرخاشگری و هوس می شود می تواند در بروز این اختلال نقش داشته باشد. همچنین ممکن است برخی مواد شیمیایی مغز که به ایجاد تعادل در خلق کمک می کنند (مانند سروتونین) به خوبی عمل نکنند.

اثرات منفی اختلال شخصیت مرزی

داشتن این اختلال می تواند به بسیاری از جنبه های زندگی شما آسیب بزند. برای مثال می تواند اثرات منفی بر روابط صمیمی، کار، تحصیل، فعالیت های اجتماعی و دیدی که نسبت به خود دارید بگذارد و موجب بروز حالات زیر شود:

– عدم تکمیل تحصیلات
– تغییر مداوم شغل
– انجام جرم های متعدد
– خودزنی مثل سوزاندن یا بریدن بخشی از بدن خود و بستری شدن های مکرر
– روابطی پر از استرس و تضاد که می تواند منجر به طلاق شود
– درگیری های لفظی و فیزیکی مکرر
– اقدام به خودکشی موفق یا ناموفق

معمولا کسانی که اختلال شخصیت مرزی دارند اختلالات ذهنی دیگر هم در آنها دیده می شود مثل:

– اضطراب
– افسردگی
– دو قطبی
– اختلال خوردن
– اختلال استرس بعد از آسیب روانی
– بیش فعالی- کم توجهی
– سایر اختلالات شخصیتی

 

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار