قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
اضطراب
ارتباط اضطراب و حساسیت بالای روانی
آذر ۱۳, ۱۳۹۷
کاهش استرس
دکمه کاهش استرس در بدن توسط طب چینی
آذر ۱۳, ۱۳۹۷

اثرات عشق بر مغز و هورمون ها

اثرات عشق بر مغز

اثرات عشق بر مغز و هورمون ها

عشق با مغز ما چه کار می کند؟ عشق باعث ترشح چه هورمون ها و مواد شیمیایی می شود تا راغب به عاشق شدن شویم؟ آیا عشق راهی برای ادامه نسل است؟

دانشمندان معتقد هستند که حدودا بین ۹۰ ثانیه تا چهار دقیقه طول می کشد تا ما بفهمیم می توانیم عاشق فردی شویم یا خیر.

واکنش های عاشقانه ما با یک نفر چگونه مشخص می شود؟

– حدودا ۵۵% آن توسط زبان بدن است.

– ۳۸% آن با تغییر تن صدا و سرعت حرف زدن است.

– فقط ۷% آن مربوط به گفتگوی کلامی می شود.

 

اثرات عشق بر مغز

 

سه مرحله عشق

دکتر هلن فیشر برای عشق سه مرحله در نظر می گیرد که هر مرحله نیز تحت کنترل هورمون ها و مواد شیمیایی خاصی در بدن است.

این سه مرحله عبارت اند از: شهوت، جذب شدن و وابستگی

مرحله اول عشق: هوس

این مرحله به هورمون های جنسی تستسترون و استروژن در هر دو مرد و زن بستگی دارد.

مرحله دوم عشق: جذب شدن

در این مرحله حس های خوب عاشقانه ایجاد می شود که وظیفه ایجاد آنها بر عهده سه انتقال دهنده عصبی و هورمون به نام های آدرنالین، دوپامین و سروتونین است.

نقش آدرنالین در عشق:

حتما شنیده اید که وقتی کسی عاشق می شود ابتدا ضربان قلب او بالا می رود و صورتش سرخ می گردد و به سختی نفس می کشد. دهان او خشک شده و شروع به عرق کردن می کند. این علائم تنها مربوط به فعال شدن واکنش استرسی است و در نتیجه آن میزان آدرنالین و کورتیزول بالا می رود و حالات اشاره شده را ایجاد می کند.

نقش دوپامین در عشق:

وقتی مغز زوج های تازه عاشق شده مورد بررسی قرار گرفت دکتر فیشر متوجه افزایش میزان دوپامین که مسئول ایجاد حس پاداش و شوق است شد. در نتیجه آن زوج ها احساس شادمانی زیادی را با دیدن هم پیدا می کردند که تنها نتیجه فعالیت شیمیایی مغز است. شادمانی ایجاد شده قابل مقایسه با حالتی است که کوکائین مصرف می شود.

نفش سروتونین در عشق:

این ماده شیمیایی در مغز مهم ترین عاملی است که باعث می شود شخصی که عاشقش هستید مدام به فکر و خیالتان بیاید.

آیا عاشق شدن می تواند نحوه فکر کردن را عوض کند؟

دکتر مارازیتی، روانپزشک دانشگاه پیزا پس از بررسی مغز افراد تازه عاشق شده به این پی برد که میزان ترشح سروتونین در مغز آنها مشابه افرادی است که دچار اختلال وسواس تکرار افکار شده اند و به همین دلیل عشاق مثل افراد وسواسی مدام به هم فکر می کنند.

همچنین به گفته دکتر بارشید، افراد عاشق معمولا در مورد معشوق خود بزرگنمایی می کنند و او را ایده آل تصور می کنند و خطاهای او را نمی بینند.

مرحله سوم عشق: وابستگی

مرحله آخر عشق ایجاد شدن وابستگی بین زوجین است تا حدی که بتوانند بچه بیاورند و آنها را بزرگ کنند. دو نوع هورمون مسئول ایجاد این وابستگی هستند: اکسی توسین و وازوپرسین

اکسی توسین و عشق:

اکسی توسین هورمون مهمی است که در زنان و مردان در هنگام ارگاسم ترشح می شود. به همین دلیل زوجین با داشتن روابط جنسی و رسیدن به ارگاسم، باعث افزایش وابستگی و نزدیکی به هم می شوند و به عبارتی رابطه جنسی بیشتر یعنی اتصال و وابستگی بیشتر.

ولی اگر یکی از طرفین در رسیدن به ارگاسم مدام دچار مشکل شود ممکن است کم کم دچار سردمزاجی و کاهش علاقه و وابستگی نسبت به همسر خود شود.

وازوپرسین و عشق:

وازوپرسین هورمون مهم دیگری است که در ایجاد روابط طولانی مدت در زوجین اثر گذاشته و پس از رابطه جنسی ترشح می شود.

 

اثرات عشق بر مغز

 

چگونه بفهمیم می توانیم عاشق کسی شویم؟

پس از اینکه فرد غریبه ای را به منظور بررسی پیشنهاد ازدواج پیدا کردید ابتدا به مدت نیم ساعت در مورد زندگی خود به طور صمیمانه حرف بزنید. سپس چهار دقیقه بدون آنکه با هم صحبت کنید در کنار هم بنشینید یا به هم نگاه کنید. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد ما بین ۹۰ ثانیه تا ۴ دقیقه متوجه می شویم که آیا می توانیم عاشق فردی شویم یا خیر. اگر حس کردید می توانید شیفته او شوید سپس می توانید بقیه مکالمه را در مورد امکان ازدواج و شرایط خانوادگی و درآمد و … بپرسید.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
رفتن به نوارابزار