قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
قدرت همدلی
انواع افراد دارای قدرت همدلی
آبان ۲۷, ۱۳۹۷
تجربه ماورا
تجربه ماورایی – پرتاب سنگ به خانه (نوشته هادی)
آبان ۲۸, ۱۳۹۷

اثرات دعا و نماز بر سلامت ذهن و روان

اثرات دعا و نماز بر سلامت ذهن و روان

اثرات دعا و نماز بر سلامت ذهن و روان

خلوت کردن با معبود زمانی است که ما از عوامل بیرونی دیگر دوری کرده و به سمت خلوت درون که فقط خالق در آنجا است می رویم. اتکا به منبع الهی و انجام عبادت و دعا علاوه بر داشتن اثرات معنوی دارای تاثیر مثبتی هم بر جسم و روان است که در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره می شود:

– افزایش آرامش و امیدواری

صحبت و مناجات با خالق می تواند باعث پدیدار شدن حس امنیت و آرامش و اینکه قرار است بلاخره مشکلات حل شوند به وجود می آورد. البته این امیدواری به معنای حل مشکلات به آن شکلی که ما انتظار داریم نیست بلکه به شکلی سرشار از حکمت الهی آن مشکل برطرف خواهد شد.

– تقویت قوای ذهنی

وقتی به طور منظم عبادت شود و همه بخش های مناجات همراه با حضور قلب باشد در این صورت عضلات ذهنی هم تقویت شده و فرد در امور دیگر هم تمرکز فکری بالا داشته و بهتر می تواند فعالیت های ذهنی را انجام دهد. البته به شرطی که عبادات به صورت صحیح و همراه با حضور قلب باشد و نه یک چیز سرسری و برای رفع تکلیف.

– افزایش مثبت اندیشی

افرادی که به یک منبع الهی اعتقاد ندارند و خلقت جهان را بر اساس تصادف می دانند معمولا پس از سالها دچار افسردگی و بی انگیزگی می شوند. ولی افرادی که خود را به خالق نزدیک می کنند روز به روز انتظار داشتن فردایی بهتر را داشته و زندگی شادتری دارند. به علاوه وقتی اتفاق بدی برای آنها می افتد آن را از حکمت های الهی می دانند و به طور طبیعی مثبت اندیش هستند.

 

اثرات دعا و نماز بر سلامت ذهن و روان

 

– دریافت بخشش

همه ما به عنوان انسان گاهی دچار خطا و اشتباه می شویم و برایمان مهم است که نیروی برتر ما را بخشیده و مورد لطف و عنایت خود قرار دهد. در این صورت بخشش خود نیز راحت تر شده و سرزنش های بیهوده درونی که باعث افسردگی می شوند کاهش میابد.

– افزایش فروتنی

وقتی بدانیم یک جزء کوچک از طبیعت هستیم و همگی با هم باید در برابر خدا تعظیم کنیم در این صورت منیت کاهش پیدا کرده و مشکلات خود را کوچکتر می دانیم و خودخواهی ما نیز کمتر می شود.

– افزایش طول عمر

افرادی که اتکای کامل به خدا دارند نسبت به مسائل زندگی کمتر علاقه مند می شوند و استرس آنها به خاطر توکل به خدا و کمک او کمتر می شود. بنابراین آرامش و میزان سلامتی ذهنی و جسمی آنها بالاتر می رود و کمتر به بیماری هایی چون فشار خون و سرطان (که گاهی در اثر استرس ایجاد می شود دچار می شوند.

– داشتن احساس بهتر نسبت به خود

عبادت کردن نه تنها شما را به خدا نزدیک می کند بلکه شما را به خودتان هم نزدیک می کند. با شناخت خود، منیت های بیهوده کاهش پیدا کرده و خود را تسلیم قدرت محض الهی خواهید دید.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار