قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
داستان ماورایی
داستان ماورایی – سفر روح – قسمت دوم (نوشته صاعقه)
دی ۲۵, ۱۳۹۷
مراقبه گروهی
مراقبه های گروهی یا دعاهای دسته جمعی می توانند سرنوشت جهان را تغییر دهند
دی ۲۵, ۱۳۹۷

اثبات پرواز روح توسط علم

اثبات پرواز روح توسط علم

اثبات پرواز روح توسط علم

آیا پرواز روح علمی است و به اثبات رسیده است؟ آیا دانشمندان هم به وجود آگاهی و روح در ورای جسم مادی اعتقاد پیدا کرده اند؟ در این مقاله به تعدادی از نتایج بررسی ها و تحقیقات علمی در زمینه اثبات پرواز روح اشاره می شود.

دکتر کروکال از دانشگاه آبردین ۹ کتاب در زمینه پرواز روح با توجه به شواهد زیادی که در مورد این موضوع وجود دارد به رشته تحریر در آورده است.

یک پرسشنامه از دانشجویان آکسفورد نیز نشان داد که ۳۴% آنها تجارب خارج از بدن داشته اند. در مطالعه ای جداگانه بر روی افراد بالغ مشخص گشت که ۸% آنها حالت پرواز روح را تجربه کرده اند.

یک بررسی بر روی ۴۸۸ دانشمند از سراسر جهان نشان داد که ۸۹% آنها باورهایی در مورد پدیده خروج آگاهی از بدن دارند. بنابراین پدیده به صورت جهانی شناخته شده و افراد مختلفی به آن اعتقاد دارند.

 

اثبات پرواز روح توسط علم

 

ولی آیا سندیت علمی برای اثبات حالت پرواز روح وجود دارد یا خیر؟

یک آزمایش جالب توجه توسط دکتر چارلز تارت از دانشگاه کالیفرنیا و از بخش دانشکده روانشناسی در این مورد انجام شد که نتیجه آن در مجله American Society for Psychical Research به چاپ رسیده و از بارزترین مطالعات علمی در مورد پرواز روح است.

یکی از افراد مورد بررسی او خانمی بود که در اتاقی تنها با یک تخت و ساعت بود و پنجره ای هم برای تحت تظر گرفتن او توسط دکتر تارت تعبیه شده بود.

به مغز آن خانم ابزارهای الکتریکی متصل شده بود تا امواج مغزی او در طی این آزمایش مورد بررسی قرار گیرد.

در بخشی دور از دسترس در اتاق که در بالای یک قفسه قرار داشت اعداد ۲۵۱۳۲ بر روی یک کاغذ نوشته شده بود و تنها راه خواندن آن این بود که آن خانم با روحش جسم خود را ترک کرده و اعداد را بخواند. در نهایت حیرت، این فرد توانست این کار را انجام داده و اعداد را به درستی بخواند و پس از بازگشت به بدن آنها را گزارش کند.

امواج مغزی ثبت شده توسط دستگاه EEG در قبل و بعد از پرواز روح تغییرات قابل ملاحظه ای نشان داده بود و حتی واکنش گالوانیک پوست او نیز تغییر یافته بود.

دکتر تارت در مورد او می گوید که:

وقتی این خانم بدن خود را با اراده ترک کرد مغز او در حالت رویا دیدن نبود و امواج مغزی آلفا ظاهر شده بودند. همچنین فعالیتی در بخش کنترل حرکات ارادی بدن در مغز مشاهده نشد (چیزی که معمولا در رویابینی دیده می شود و نه در پرواز روح صحیح).

این در حالی بود که اگر امواج مغزی این خانم در حالت تتا قرار داشت احتمال رویابینی برای او پیش می آمد ولی امواج مغزی او در حالت آلفا بوده و امکان توهم زدن نداشته خصوصا که اعداد مخفی شده در اتاق را به درستی دیده است.

احتمال حدس یک عدد پنج رقمی در بار اول، یک به ۵۹۰۰۰ بوده و نمی تواند شانسی باشد. افراد عادی حتی اگر بخواهند یک عدد دو رقمی را حدس بزنند شاید حتی پس از بارها تلاش هم نتوانند عدد صحیح را بگویند چه برسد به یک عدد پنج رقمی.

خود دکتر تارت تا به حال دو تجربه برون فکنی داشته و توانسته در طی مدت تجربه خود وقایعی که در خانه می گذرد را مشاهده کند و حتی برنامه تلویزیونی که پدرش می بیند را نگاه کند. به همین دلیل بود که او مشتاق به پیگیری اثبات پرواز روح بود.

افراد شک گرا به این دلیل آزمایشات مربوط به پرواز روح را زیر سوال می برند که معمولا داوطلبانی را که انتخاب می کنند پرواز روح واقعی را بلد نیستند و فقط توهم بودن در خارج از بدن (مثل رویابینی) را داشته اند. بنابراین طبیعی است که تصور کنند پرواز روح هم توهم مغز است و نه پدیده ای واقعی در حالی که اگر در انتخاب سوژه های خود دقت کنند قطعا نتایج بهتری می گیرند.

 

نیلوفر
نیلوفر
- دانشجوی روانشناسی بالینی و مترجم. - وظایف: مشارکت در ترجمه مقالات ماورایی و روانشناسی برای سایت - علایق: علوم ماورا و مراقبه، روانشناسی بالینی، فلسفه، روانشناسی عمومی، قانون جذب، شمنیسم، عرفان و ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار