قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
غده پینه آل
فعالیت بیش از حد غده پینه آل و راه درمان آن
دی ۲, ۱۳۹۷
کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان
کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان، جایگزینی برای مدیتیشن
دی ۲, ۱۳۹۷

آیا رویای مشترک واقعیت دارد؟

آیا رویای مشترک واقعیت دارد؟

آیا رویای مشترک واقعیت دارد؟

رویای مشترک به حالتی گفته می شود که دو یا چند نفر یک خواب مشابه را ببینند و حتی همدیگر را در عالم رویا ملاقات کنند.

رویای مشترک از موضوعات مورد علاقه یونگ و فروید بوده و دانشمندان زیادی هم در این زمینه مستنداتی را جمع آوری کرده اند (مانند آقای دکتر مونرو اولمان).

هر چند که رویای مشترک یک پدیده علمی مسلم نیست ولی هزاران مدرک از سراسر جهان در مورد افرادی که خواب مشترک دیده اند گزارش شده است.

انواع رویای مشترک:

– رویای مشترک بین معالجه گر و مراجعه کننده

– رویای مشترک بین افراد هم خون مانند مادر و فرزند یا خواهر و برادر که البته بهترین نوع آن در مورد دوقلوها است

– رویای مشترک بین افرادی که رابطه عاطفی عمیقی دارند

– رویای مشترک گروهی

– رویای مشترک بین دو فرد کاملا غریبه که همدیگر را در خواب می بینند و وقتی در بیداری به هم می رسند همدیگر را از روی خوابی که دیده بودند می شناسند

برای خواندن تجارب واقعی در مورد رویای مشترک دسته اول به کتاب آقای Anthony Shafton به نام Dream Reader مراجعه کنید. همچنین برای خواندن تجارب خواب مشترک بین افراد غریبه، Dream Curiosities را از همان نویسنده مطالعه کنید.

رویای مشترک در جهان بسیار بیشتر از آنچیزی که تصور می کنیم اتفاق می افتد زیرا معمولا دو نفر متوجه دیدن یک خواب یکسان نمی شوند مگر اینکه یکی از آنها بعد از بیدار شدن خواب خودش را بازگو کند که این اتفاق معمولا کم رخ می دهد و فرد دیگری که همان خواب را دیده از این موضوع باخبر نمی شود.

افرادی که اعلام می کنند خواب یکسانی را دیده اند به خاطر تفاوت در میزان حافظه ممکن است برخی چیزها را به یاد نیاورند در حالی که شخص دیگر که همان خواب را دیده جزئیات بیشتری را به خاطر آورد. بنابراین طبیعی است اگر رویای مشترک بین دو نفر، کپی برابر اصل نباشد.

معمولا زمان دیدن رویای مشترک برای دو نفر یکسان است ولی گاهی این گونه نیست. در هر حال گاهی برخی جزئیات کاملا به صورت یکسان توسط هر دو نفر گزارش می شود.

از رویای مشترک چه نتیجه ای گرفته می شود؟

اولا نتیجه این است که رویاها محصول مغز نیستند وگرنه یک رویا توسط دو مغز متفاوت به صورت یکسان دیده نمی شدند…مگر اینکه ذهن افراد به هم متصل باشد و ذهن ماهیتی جدا از مغز داشته باشد.
همچنین در روایات اسلامی و در مباحث سایر ادیان وارد شده است که روح انسان در موقع خواب می تواند بدن را ترک کند. احتمال اینکه دو روح با هم برخورد کنند و چیزهای مشابهی را تجربه کنند زیاد است. سپس بعد از آنکه بیدار شدند همان را به صورت رویا به یاد می آورند.

اگر فردی به شما گفت که شما را خواب دیده و اتفاقا شما هم او را شب قبل در خواب دیده اید اندکی صبر کنید…اجازه ندهید که خواب را از اول تا آخر خودش تعریف کند. بلکه اگر واقعا همان خواب را دیده باشید و بگویید شما هم آن را دیده اید تصور می کند دروغ می گویید چون خودش همین چند لحظه قبل همه اش را گفته…بنابراین سعی کنید هر کدامتان قسمتی از رویا را به صورت نوبتی بیان کنید تا مطمئن شوید که هیج کدام از روی هم تقلب نکرده اید…

مهدی کریمی
مهدی کریمی
مهدی کریمی. علاقه مند به طب اسلامی، ترجمه مقالات معنوی، انرژی درمانی، دعا درمانی و سایر علوم ماورایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار